Voskování nábytku
Voskování nábytku
V dřívějších dobách se k ošetření nábytku používal pravý včelí vosk, který je přírodním produktem včelstev a důležitým stavebním materiálem. Včelí vosk má bílo žlutou barvu a stářím se mění na hnědo žlutou. Včelí vosk obsahuje 284 různých složek z toho 111 těkavých.
Dřívější voskování borovicového nábytku bylo velmi jednoduché, vosk se naškrabal a rozpustil ve vodní lázni spolu s terpentýnem. Takto rozpuštěná směs se nanášela štětcem na nábytek.
Takovýto nábytek musel být zbaven dřívějších nátěrů a vady dřeva museli být zatmeleny.
Takto nanesený nátěr se vyleštil pomocí flenelového hadříku nebo měkkých kartáčů.
Voskovaný nábytek nelze ošetřit mořidly ani lakem, proto je nutné se předem rozhodnout, jak by měl váš nábytek vypadat. Na voskovaném nábytku jsou často vidět otisky prstů a proto je nutná častější udržba. Včelí vosk má oproti jiným typům vosků jednu nevýhodu a to menší trvanlivost.
V současné době se včelí vosk k povrchové úpravě nábytku už moc nepoužívá. Používají se moderní voskované preparáty, které mají lepší vlasnosti, delší životnost a větší odolnost proti oděru.
U měkkkého dřeva se doporučuje několik nátěrů. Nanašíme po malých plochách a následně rozleštujeme. Po zaschnutí působí nátěr jednolitě. Opravovat poškozené části takto ošetřeného nábytku můžete pomocí voskových tyčinek.